Menu
Sepet

Bir İstanbul Kahramanı Bekri Mustafa

Bir İstanbul Kahramanı Bekri Mustafa
Çok Satılan -40 %
Bir İstanbul Kahramanı Bekri Mustafa
Satılan Sayı: 2
İncelenen Sayı: 2224


40,00TL
24,00TL

Yasağın olmadığı ya da delinemediği toplumların Bekri Mustafa'sı olamaz. Bekri Mustafa, 4. Murad (1623-1640) devrinde, içki yasağının en şiddetli uygulandığı bir zamanda, yasağı delme başarısıyla sembol olmuş bir kahraman, bir fıkra tipidir. Kendisi gibi yaşayanlar için temsilcilik, sözcülük ve liderlik yapmıştır. Bu topumsal onay, onu öne çıkarırken Bekri Mustafa temsil ettiği insanlar ve yaşama biçimleri için fırsatlar oluşturup alanlar açmıştır.

Ayyaş anlamıyla Bekri sıfatı, Türk - İslam kültürünün sembol ismi Mustafa adıyla tezat oluşturur. Bu tezat, Bekri Mustafa'nın sıra dışı yaşayışı ile Osmanlı - Türk kültürünün mutedil insan tipi arasında da görülür.

Bekri Mustafa'nın bu düzen içerisindeki yeri neresidir? Bekri Mustafa, ne düzene uyar ne de düzeni yıkar. O, bentleri yıkmadan kendi mecrasına akar.

Bekri Mustafa; içkicilerin, ayyaşların sevdiği, saydığı ve şerefine kadeh kaldırdığı bir "Baba"dır, aynı zamanda kendisini bir evliya ve mezarını da türbe kabul eden halkın, dileklerini, dualarını ulaştırmak için medet umduğu bir zattır. Bu kitapta,

"Aydınlar arasında en aydın bir kafayım
Uzun sözün kısası ben Bekri Mustafa'yım!"
diyen Bekri Mustafa'yı tanıyacak ve hakkında anlatılan fıkraları, latifeleri, hikayeleri bulacaksınız.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Doğrulama Kodu
Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.