2020 Mühür Kitaplığı

Şiir Ödülü Sonucu


Yayınevimizin uzunca bir süredir edebiyatımıza kazandırmak istediği “Mühür Kitaplığı Şiir Ödülü” çalışmasını 2020 yılı itibariyle hayata geçirme şansımız oldu. İstedik ki şiir ödülü ile bunu her yıl tekrarlayarak iyi ve nitelikli olan dosyayı okurla buluşturalım, iyi şiire yeni bir alan açalım. Ülkemizin ve tüm dünyanın eşi benzeri görülmemiş sıkıntılardan geçtiği ve yaşam dinamiklerinin ümitsizlik tortusuyla örtüldüğü bir dönemde edebiyatla ümitleri tazelemenin önemine dikkat çektik. 


Ödül jürisi olarak birilikte çalışmayı arzu ettiğimiz, şiirimizin değerli isimleriyle yola revan olurken altını çizdiğimiz çok önemli ayrıntılar vardı. Ortaya koyduğumuz “Mühür Kitaplığı Şiir Ödülü’nün amacına ulaşması, güven ve adaletin sağlanmasıyla mümkün olabilirdi. Bundan sonraki süreçlerde de bu ayrıntılar olmazsa olmazımız olarak devam edecek.

Salgın döneminden ötürü süreyi 31 Ekim 2020 tarihine kadar uzatmıştık. Diyebiliriz ki ödülde, jüri üyeleri olarak büyük bir titizlik gösterdik. Ön elemeden sonra gönderilen her bir dosyaya sırasıyla bir numara vererek şiirleri inceledik ve zarflar sonuç belli olduktan sonra açıldı. Dolayısıyla son ana kadar isimlerin gizli kalması bizler için önemliydi. Amacımız iyi şiirin üzerindeki kuşatmayı ve baskıyı kırmanın imkânsız olmadığını göstermek ve şairi bu anlamda  yüreklendirmekten başka bir şey değildi. Bundan sonraki süreçte de adaletin her anlamda ve her zaman hâkim olacağından hiç kimse şüphe etmesin.

 Şimdi sırasıyla jüri üyelerimizin seçilen, birinci olan dosyayla ilgili düşüncelerini paylaşalım.
Neler dediler:


Süreyya Berfe:

“Şiir okuduğu, şiir üzerine kafa yorduğu belli olan birisi. Değişik ve yeni ve diri, genç bir şiir yazıyor. Bugüne kadar birçok şairin sakızlaştırdığı, eskittiği söylemi kullanmadığı İçin dikkatimi çekti”


Murat Batmankaya:

“‘a.   "kitap"ın öncelikle bir "inşa", bir "yapı" olduğunu erkenden keşfettiği...
b.      zengin sözcük ve imge dağarını, müsrifçe harcamayıp, yerinde ve yeterince kullandığı…
c.      kendinden öncekilere sık sık bakmasına rağmen “yeni” bir şey söylemeye özen gösterdiği…
d.      ve şiirde müziği, ritmi unutmadığı için…
ödülün seçtiğim dosyaya verilmesini uygun buluyorum”

Özlem Tezcan Dertsiz:

“Geleneksel şiiri ve günümüz şiirini iyi bilerek harmanlaması, cağın gerçeklerini kendine özgü bir üslupla  dizelerine yansıtması, imgeleri tadında kullanarak kendi biçemini yaratması nedeniyle Mühür Kitaplığı şiir ödülünün seçtiğim dosyaya verilmesini uygun buluyorum.”


Serap Erdoğan:

‘“Ts” şiirinde şairin,  beslendiği kaynakları da özetlediğini düşünüyorum.
‘Ne öğrendiysem... hepsini bir çırpıda... güzelliğinin ulu uygarlığına bağışlıyorum’ demesini tüm bu öğrendiklerinden şiir yapması olarak da anlıyorum. Bilgiyi, şiirin başına kakarca kullanmasına, yer yer kakafonik dizelere rağmen dosyanın emek yoğun bir sürecin ürünü olduğu görülüyor. Ben, şairin sürekli deneyecek ve yeni söyleyişleri arayacak umudu vermesinden dolayı bu dosyayı seçtim.”


İsmail Cem Doğru:

 “Sözcüklerini izleklerin gerektirdiği iklim ve kültür aralıklarından seçmiş olması, şiirlerin zaman kavramıyla ilişkisini biçimlendiriyor, doğrusu beni en çok bu yönüyle şaşırttı. Bu esnek tercih şairin özenle kurduğu mimarinin daha belirgin hale gelmesini ve geri kalan tüm ayrıntıların temel unsur olmaktan çıkmasını sağlıyor. Şiirin iyi çalışılmış kurgusu ve göndermeleriyle metaforlar arasındaki bağlantıyı da dosyanın bütünü gibi tutarlı hale getiriyor. Görüşlerim kısaca bu şekilde…”


Mustafa Fırat:

 “Çağdaşlarından farklı bir yerden şiirin kuyusuna inmiş. O kuyudan bize serinlememiz için su değil şiiri çıkarmış. Yazdım, bitti manzarası yok mesela. Bir dize işçiliği gördüm ve şairin imajinatif dünyası, bizi sinemanın da içine çekiyor. Şiirin ve sinemanın yer yer uç verdiği göndermeleri zekiceydi. Ve dahası patinaj yapan bir şair değil. Ya da fotokopi gibi çoğaltılan bir şiir yazmıyor. Bunun için bu dosyayı seçtim.”

Son söz olarak, Mühür Kitaplığı Şiir Ödülü, sahibini buldu. Ön elemeden sonra jüriye gönderilen 18 dosya arasından ‘7’ numaralı dosyanın sahibi Mem Tenetî'nin (Murat Tenetoğlu), ‘The Elements’ adlı dosyası oybirliği ile ödüle layık görüldü. Kendisini tebrik ediyoruz. Ödül yönetmeliği gereği dosyanın kitaplaşması yayınevimiz tarafından gerçekleştirilecektir.
Ödüle emek veren başta jüri üyelerimize, canı gönülden teşekkür eder; ödüle güvenerek dosyalarını bize gönderen şairlere selam ederiz.